Ukrainiečių registracijos centras veiks ir Vilniuje

taip
Ukraina
2022-03-07

Tęsiantis karui Ukrainoje iš šalies jau pasitraukė 1.2 mln. žmonių, pusė jų atvyko į Lenkiją. Sparčiai daugėja atvykstančių ir į Lietuvą. Alytuje ir Marijampolėje nuo pat karo Ukrainoje pradžios veikia Vidaus reikalų ministerijos įsteigti registracijos centrai. Įvertinus tai, kad didelė dalis karo pabėgėlių savarankiškai atvyksta tiesiai į Vilnių, čia atidaromas trečiasis šalyje ukrainiečių registracijos centras.

Laikinas registracijos centras įrenginėjamas Vilniaus m. savivaldybės pasiūlytose patalpose Minties g. 3, Vilniuje. Baigiamame statyti 1000 m2 Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos priestate bus įrengta 30 darbo vietų Migracijos departamento darbuotojams. Registracijos centras turėtų atsidaryti rytoj ir veikti ilgiausiai iki rugpjūčio 1 d., kad mokykla spėtų pasirengti planuojamam priestato atidarymui rugsėjį. Šio centro vadove paskirta Vilniaus apskrities VPK vyriausioji tyrėja Rasa Švanienė.

„Ilgiems svarstymams laiko nėra – pagalbos nuo karo bėgantiems žmonėms reikia čia ir dabar. Esame dėkingi savivaldybėms ir visiems geros valios žmonėms, jaučiantiems pareigą padėti  Putino užpultiems ukrainiečiams išgyventi šį siaubą“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Migracijos departamento duomenimis, Lietuvoje jau užregistruota ir apgyvendinta 3135 ukrainiečių, dauguma iš jų pateikė prašymus dėl leidimo laikinai gyventi humanitariniu pagrindu, nei vienas nepasiprašė prieglobsčio.

Jeigu atvykstančių ukrainiečių daugėtų, Vidaus reikalų ministerija kartu su Vilniaus miesto bei kitomis šalies savivaldybėmis ieškos papildomų patalpų ukrainiečių registracijai ir trumpalaikiam apgyvendinimui. Laikinuose ukrainiečių registracijos centruose vykdomos migracijos procedūros ir paskirstymas į laikino apgyvendinimo vietas, čia pabėgėliai gali apsistoti iki 72 val.

Ukrainiečių apgyvendinimui savivaldybėse paruoša per 11 tūkst. vietų. Lietuvos žmonės per pilietinę iniciatyvą „Stiprūs kartu“ užregistravo daugiau nei 7 000 būstų ir yra pasirengę priimti 23 tūkst. ukrainiečių. Savivaldybių ar valstybės įstaigų įrengtose patalpose jau apgyvendinti 105 asmenys, „Stiprūs kartu“ pasiūlytose vietose – 140 šeimų.

Centruose dirba Migracijos departamento specialistai, Raudonojo kryžiaus koordinuojamos nevyriausybinės organizacijos – Caritas, Maltiečiai, Maisto bankas, Gelbėkit vaikus ir kitos – bei „Stiprūs kartu“ savanoriai, padedantys apgyvendinimo ar pavežėjimo klausimais.

Vilniaus oro uoste pradėjo veikti ukrainiečių informacijos centras, kuriame bus suteikiama informacija iš kitų šalių į Ukrainą grįžti negalintiems ir į Lietuvą atvykstantiems ukrainiečiams.