Tartasi, kaip užkirsti kelią neteisėtai transporto sektoriaus darbuotojų nuomai

Ne
posėdis
2023-09-04

Pirmadienį Migracijos departamente surengto tarpinstitucinio pasitarimo metu svarstyta, kaip užkirsti kelią nesąžiningoms įmonėms, besiverčiančiomis krovininio transporto sektoriaus darbuotojų iš užsienio nuoma kitoms ES šalims.

Migracijos departamento direktorės Evelinos Gudzinskaitės inicijuotame susitikime taip pat dalyvavo Susisiekimo ministerijos, Valstybinės darbo inspekcijos, Lietuvos transporto saugos administracijos, Lietuvos verslo konfederacijos atstovai, vežėjų interesus atstovaujančių Lietuvos nacionalinės vežėjų asociacijos „Linava“, Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso vadovai bei teisininkai.

Renginio metu diskutuota, kaip pažaboti jau ne vienerius metus krovinių pervežimo sektoriuje egzistuojančią vadinamųjų „pašto dėžučių“ problemą.

Tai įmonės, kurios neturi nei transporto veiklos licencijos, nei krovininių automobilių, tačiau kitoms ES šalims pernuomoja į Lietuvą atsikviestus vairuotojus užsieniečius. Tokiu būdu teisę dirbti Lietuvoje gavę įvairių užsienio valstybių piliečiai, dažniausiai tai yra krovinių gabenimo transporto priemonių vairuotojai, nors ir gauna teisę dirbti Lietuvoje, faktiškai neteisėtai dirba kitose Vakarų Europos valstybėse – Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose ir pan. Be to, tokie asmenys vairuoja šiose šalyse registruotas transporto priemones, nors turėtų dirbti ir krovinius gabenti vairuodami Lietuvoje registruotus automobilius.

Tokiu būdu ne tik nukenčia sąžiningai dirbančių Lietuvos įmonių konkurencingumas bei mažėja pajamos, bet ir greičiau išnaudojama metinė kvota, skirta trūkstamų profesijų darbuotojams iš trečiųjų šalių. Didžiausia šios kvotos dalis, kaip įprasta, yra skirta transporto sektoriuje įdarbinamiems užsienio valstybių piliečiams.

Kaip pažymėjo vežėjų atstovai, vadinamųjų „pašto dėžučių“ veikla kelia problemų ne tik pačioje Lietuvoje, bet ir Vakarų Europos šalyse, tad būtina ieškoti teisinių svertų šiam procesui pažaboti bei eliminuoti galimybę darbuotojų nuoma besiverčiančioms įmonėms įdarbinti užsieniečius licencijų reikalaujančiuose sektoriuose. Vienas tokių – būtent transporto sektorius.

Migracijos departamento vadovė E. Gudzinskaitė, apibendrindama susitikimo rezultatus, kartu su Lietuvos transporto saugos administracijos atstovais akcentavo būtinybę aktyvinti krovininių automobilių licencijų išdavimo kontrolę.

Diskusijos dalyviai sutarė įvertinti galimybes pakoreguoti su krovininio transporto gabenimo sektoriaus veikla susijusius Lietuvos teisės aktus, reglamentuojančius licencijų bei leidimų gyventi išdavimą.

Taip pat pabrėžta tarptautinio bendradarbiavimo svarba, kuomet yra būtina operatyviai keistis duomenimis su užsienio partneriais nustačius galimai neteisėto darbuotojų skolinimo kitoms įmonėms atvejus.