Tarptautinę migrantų dieną esame kartu su Lietuvoje gyvenančiais baltarusiais

Ne
Tarptautinę migrantų dieną esame kartu su Lietuvoje gyvenančiais baltarusiais
2021-12-17

Šie metai – išskirtiniai Migracijos departamentui, sudėtingi dėl kilusios neteisėtų migrantų krizės. Tačiau šią Tarptautinę migrantų dieną norėtųsi prisiminti priverstinai savo tėvynę palikusius ir dėl to didelį skaudulį išgyvenančius Baltarusijos piliečius, radusius priebėgą Lietuvoje.

Lietuva, siekdama padėti nuo represijų nukentėjusiems Baltarusijos piliečiams, 2020 metais sudarė jiems galimybes atvykti į šalį vidaus reikalų ministro leidimu.

Tų pačių metų rugsėjo pabaigoje Baltarusijos piliečiams ir jų šeimos nariams suteikta dar viena lengvata – galimybė gauti šešis mėnesius galiojančią daugkartinę nacionalinę vizą supaprastinta tvarka. Jiems pakako turėti lėšų pragyventi Lietuvos Respublikoje tris mėnesius arba pagrįsti, kad, gyvendami Lietuvoje, gautų nuolatines pajamas. Pusmečio laikotarpis duotas tam, kad jie spėtų apsispręsti dėl savo ketinimų Lietuvoje – studijuoti, užsiimti verslu, patraukliomis sąlygomis įsidarbinti, ir, gavę kitą nacionalinę vizą ar leidimą laikinai gyventi, galėtų likti ilgesniam laikui. Iki šios dienos tokių vizų Lietuva išdavė daugiau nei 7 tūkst.

Dėl neraminančios situacijos Baltarusijoje, dar tų pačių metų gruodžio pradžioje nuo režimo nukentėjusiems jos piliečiams, atsižvelgiant į ypatingas humanitarines priežastis, nacionalinės vizos išduodamos nemokamai.

Į Lietuvą atvykę ir teisę gyventi įgiję Baltarusijos piliečiai stengėsi įsidarbinti. Tai rodo ūgtelėję darbo pagrindu išduotų leidimų gyventi ir nacionalinių vizų skaičiai – nuo 2020 m. rugpjūčio 11 d. iki metų pabaigos leidimų gyventi baltarusiams išduota (pakeista) beveik 5 tūkst., nacionalinių vizų – beveik 7 tūkst. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, darbo pagrindu išduota daugiau kaip 4 tūkst. leidimų gyventi ir 5 tūkst. nacionalinių vizų, o 2018 metais – daugiau kaip 2 tūkst. leidimų gyventi ir 4 tūkst. nacionalinių vizų.

Į Lietuvą Baltarusijos piliečiai vyko dirbti, studijuoti, gyventi su šeimos nariais, užsiimti verslu, sportu, kitokia veikla. Palyginus su ankstesniais metais, dvigubai padaugėjo Baltarusijos piliečių, dirbančių aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujantį darbą. Šiais metais tokių asmenų atvyko beveik 900, kartu su įmonėmis, perkėlusiomis savo verslą iš Baltarusijos į Lietuvą.

Tik nedidelė dalis Baltarusijos piliečių nusprendė prašytis prieglobsčio Lietuvoje. Nuo praėjusių metų rugpjūčio prieglobstis suteiktas 112 baltarusių.

2021 m. gruodžio 1 d. Lietuvoje gyveno 30 117 Baltarusijos piliečių. Per vienerius metus jų skaičius padidėjo 30,7 proc. Pagal užsieniečių skaitlingumą Lietuvoje, Baltarusijos piliečiai šiuo metu yra antroje vietoje (po Ukrainos piliečių).

Migracijos departamentas džiaugiasi, kartu su atsakingomis institucijomis bei Lietuvoje veikiančiomis Baltarusijos visuomeninėmis organizacijomis galėjęs padėti Baltarusijos piliečiams, pasirinkusiems Lietuvoje kurti savo namus ir ateitį.